SKRIVBORDSSTOL, 1800-talets andra hälft.

Skinnklädsel, stoppad sits, armstöd och ryggbricka. Svarvade ben på hjul. Dekor av tellikor i trä.

Hårt slitage, märken och sprickor. Stoppning och klädsel torkad, skador, revor och sprickor. Troligen senare hjul. Möjligen senare klädsel, dock äldre.

Lähtöhinta
4 000 SEK