Gustaf Theodor Folcker

(Ruotsi, 1811-1877)
Gustaf Theodor Folcker
(Ruotsi, 1811-1877)

SOPPSLEVAR, 2 st, silver, bland annat Gustaf Theodor Folcker, Stockholm, 1852. 1700- samt 1800-tal. Totalvikt ca 245 g.

Den ena tillverkad 1795, den andra 1852, varav den förstnämnda med otydlig mästarstämpel. Båda från Stockholm. Båda med svärtade och svarvade handtag i trä. Längd ca 43 cm.

Slitage, repor och nagg. pigmentbortfall. Graverade bokstäver och siffror. Bucklor samt anlupet. Trähandtag är inkluderade i totalvikt.

Lähtöhinta
2 500 SEK