STOLAR, ett par, "Öresund", Börje Mogensen, 1900-talets andra hälft.
Genombruten och välvd rygg, flätad sits och kopplade ben.
Slitage, repor och nagg samt stötskador. Smärre fläckar samt mindre skador på sits.