PARTI PORSLIN, 5 delar, Kina, Qing-dynastin 1644-1912.

Fat till smörterrin med dekor av flodlandskap i underglasyrblått. Längd 21 cm. Miniatyrvaser med figuralt resp blomstermotiv. Höjd ca 9,5 cm. Kanna med dekor i emaljfärger. Höjd 8,5 cm.

En vas med lagning, en med fotringsnagg. Slitatge. tillverkningsdefekter.

Lähtöhinta
1 500 SEK