KISTA PÅ BENSTÄLLNING. Bär datering 1760.

Rödmålad. Invändigt målad på locket. Tvådelat med underrede med kopplade ben. Längd 74, djup 54, höjd 78.

Slitage. Märken och repor. Låshus saknas. Senare bemålning. Senare underrede.

Lähtöhinta
1 500 SEK