SOCKERSKÅL, silver, Johan Henrik Leffler, Falun 1821. Vikt ca 470 gram.

Urnformad med två uppsvängda handtag, graverad dekor. Rombformad fot med gallerkant och kulfötter. Välvt lock med delfinformad knopp. Höjd 27 cm.

Slitage, smärre bucklor och bristningar, handtagen med lagning.

Lähtöhinta
4 000 SEK