KISTA, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målad. Välvt lock. Insida med originalmålning. Beslag av smide. Längd 135. Bredd 71. Höjd 66 cm.

Lås saknas. Senare målning. Repor och märken. Sprickor. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
2 000 SEK