Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

KARMSTOLAR, 1 par, rokoko, Frankrike, sent 1700-tal.

Lövträ. Fast stoppad rygg och sits. Klädda armlän. Skuren dekor av rocailler.

Repor och märken. Förstärkningar. Delvis senare sargar. Senare sadeljord. Något maskstungna.

Lähtöhinta
12 000 SEK