SPEGEL med KONSOLBORD, empire/empirestil, spegeln etikettmärkt Clas Eric Reding, Karlskrona.

Förgylld och bronserad. Spegel, 1800-talets första hälft, med välvt krön med solfjädersformation, i sidorna fascesstavar. Höjd 170 cm. Konsolbord i empirestil, 1900-tal, med rektangulär svart stenskiva, svartmålad sockel, bredd 73, djup 36, höjd 65 cm.

Slitage, smärre förgyllningsbortfall, krönet med sprickor. Konsolbordet med slitage, smärre skador och förgyllnings/dekorbortfall. Skivan med repor.

Lähtöhinta
4 000 SEK