Barock

Barock

SNEDKLAFFSEKRETÄR, barock, 1700-talets mitt.

Överdel med uppsats med hylla. Uppfällbar klaff med bakomliggande lådor och dörrfack. Tre lådor i front. Mässing beslag. Längd 100, bredd 52, höjd ca 160 cm. Nyckel finns.

Slitage. Skador, bl a lösa lister, nagg. Sprickor, större sprickor. Delvis kompletterad i låsinstas. Nyckel saknas till invändigt mindre lås i dörrfack. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK