Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL, Empire, hallstämplad Stockholm, 1800-talets första hälft.

Försilvrad, bronserad och målad. Pastellagedekor i form av ymnighetshorn och Hermes-attribut. Höjd 92, bredd 46 cm.

Renoverad. Kompletterad. Senare glas. Sprickor. Maskstungen. Senare bemålad. Lös pastellagedekor.

Lähtöhinta
3 000 SEK