SPEGEL, Empire, hallstämplad Stockholm, 1800-talets första hälft.
Försilvrad, bronserad och målad. Pastellagedekor i form av ymnighetshorn och Hermes-attribut. Höjd 92, bredd 46 cm.
Renoverad. Kompletterad. Senare glas. Sprickor. Maskstungen. Senare bemålad. Lös pastellagedekor.