LJUSKRONA, Karl Johanstil, 1800-1900-tal. Höjd 83 cm.

Mässingsstomme behängd med olikslipade prismor. Korgbotten, krönande plym. För sex ljus. Svängda ljusarmar.

Slitage, några delar sneda. Prismorna äldre än stommen.

Lähtöhinta
8 000 SEK