TALLRIKAR samt SKÅLFAT, 3 delar, porslin, Kanton, Kina, 1800-tal.

Bemålad och förgylld polykrom dekor. Bestående av varvade vita reserver med kinesiska interiörscener och blommotiv med fåglar och fjärilar. Diameter ca 15-25 cm.

Slitage. Spricka. Kantnagg. Färgbortfall.

Lähtöhinta
2 000 SEK