Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

KABINETTSKÅP, Rokoko, 1700-tal.

Fanerat i svängd form. Krön med skuren dekor i form av en snäcka. Mitten sektionen med åtta små lådor och centrerad dörr är dekorerade med intarsia i geometriskt mösnster samt skåpsdörr med stjärnfomation. Mässingsbeslag i rocailleformationer. Höjd ca 164. Bredd ca 31. Längd ca 88 cm. Nyckel finns.

Grovt slitage. Omfattande maskstunget. Skador. Lagningar. Reparerat. Sprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
10 000 SEK