Valnötsfanér. Låda. Ett par glasade skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Bredd 96, djup 37, höjd 210 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, fanérskador. Senare belysning invändigt, ej funktionstestad. Renoverat samt kompletterat. Senare målning invändigt. Avainet sisältyvät.