SERVISDELAR, 69 st, flintgods, "Blå Eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

11 kaffekoppar med fat, lockkarott, 6+4 mindre skålar, såsskål, 3 uppläggningsskålar, 5 uppläggningsfat, 4 mattallrikar, 5 mindre djupa tallrikar, 9+5 mindre tallrikar, 5 brödassietter, 6+4 assietter,

6 assietter av annan modell medföljer. Bruksslitage, krackelyrer samt missfärgningar. 3 delar med fotringsnagg, ca 12 delar med kantnagg. 2 delar med kantflisor. ca 3 delar med sprickor.

Lähtöhinta
8 000 SEK