SPEGEL, "Flora", Mjölby Intarsia, 1930/1940-tal, etikettmärkt.

Rektangulär form. Svartbetsad trästomme. Inläggningar i cykomor, päron, australisk valnöt, satinvalnöt, afrikansk padouk, vattrig citron, bubinga, ljus viol, randig macassar och ljusgul citron. Bredd 46, höjd 109 cm.

Visst ytslitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK