BORD, empirestil, omkring 1900.

Mahognyfanerat. Rund skiva på fyrdelad bladhölstrad centralfot med tassfötter. I sargen pärlbård. Fällbart. Diam 133, höjd c:a 70 cm. Fyra förhöjningsklossar medföljer.

Slitage, repor, märken, fläckar. Foten med skada i träet i fästet mot skivan.

Lähtöhinta
3 000 SEK