Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

PARTI BESTICKDELAR, ca 106 delar, silver, bland annat P.F. Palmgren 1865. Stockholm, 1800 samt 1900-tal. Vikt ca 6244 g.

Samtliga av modell "Engelsk snäck" (även kallad Kings Pattern). Mindre variation i storlek på grund av varierande ålder. 24 matskedar (längd ca 20 samt 21 cm), 6 bordsskedar (längd ca 18 cm), 6 efterrättsskedar (längd ca 15 cm) 12 matgafflar (längd ca 21 cm), 18 bordsgafflar (längd ca 18 cm), 6 smörgåsgafflar (längd ca 14 cm), 18 matknivar (längd ca 23,5-25), 6 bordsknivar (längd ca 20 cm), 5 smörgåsknivar (längd ca 18 cm), 5 smörknivar (längd ca 17 cm).

Slitage, repor och mindre stötmärken/nagg. Mindre anlupet, några gafflar med missfärgade tenar. Gravyr. Samtliga knivar med gravyr, vilka inkluderas i vikt.

Lähtöhinta
16 000 SEK