TAKKRONA, Elis Bergh, 1920-tal. Höjd ca 80cm.
Mässingsstomme. Behängd med droppslipade prismor, avslutande klot, fransar i orange. En ljuskälla.
Bruksslitage. Repor. Bucklor. Ej funktionstestad.