Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
446379

JARDINIERE, silver och glas, C.G. Hallberg, Stockholm, 1913.

Oval, hänklar, scrollade fötter, dekor i form av bandstav, lagerkransar med ätten ugglas vapen graverat samt gåvogravyr, glasinsats. Längd 47cm.

Slitage. Gåvogravyr. Insats med repor.

Alkuperä - Provenienssi

Kunglig gåva till Gustaf Uggla "Till general Gustaf Uggla på hans femtioårsdag såsom officer[...] från D.D.M.M Konungens och Drottningens tjenstgörande hof och stab"

Lähtöhinta
7 000 SEK