VÄRJA, ca 1820, för infanteriofficer.

Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga. Dekor av Lilla Riksvapnet, Carl XIV Johans initialer under kronprinskrona. Inre parerplåt ska vara fällbar, saknas dock. Total längd ca 82 cm.

Slitage. Repor och märken. Del av parerplåt saknas.

Lähtöhinta
4 000 SEK