SPEGEL, senempire, 1800-talets första hälft.
Bronserad och förgylld, dekor i skuret trä, i form av blommor och vridna kolonner, överdel med akantusdekor, tvådelat glas, varav ett kvicksilverfolierat. Höjd 140 cm.
Omfattande anlöpning. Färgbortfall. Sprickor. Dekodelar saknas. Ett glas senare. Glasen med anlöpning.