Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:

PARTI SILVERBESTICK, ca 58 delar, olika mästare och tillverkare, mest Sverige, 1800-1900-tal. Tot ca 1140 gram.

Fyra matskedar varav bla Carl Gustav Åberg, Arboga 1842, såsslev med svarvat träskaft, 12 fruktknivar modell "Svensk spetsig", 12 teskedar stämplade A. Hoff, 12 kaffeskedar i etui, GAB 1958, 5 teskedar modell "Olga", 5 teskedar modell "Gammal fransk", Kjellberg, Västerås 1855, 7 olika mindre skedar. Längd 9-21,5 cm.

Slitage, flera med graverade initialer, någon del med bucklor och lagning.

Lähtöhinta
2 000 SEK