PARTI SILVERBESTICK, ca 58 delar, olika mästare och tillverkare, mest Sverige, 1800-1900-tal. Tot ca 1140 gram.

Fyra matskedar varav bla Carl Gustav Åberg, Arboga 1842, såsslev med svarvat träskaft, 12 fruktknivar modell "Svensk spetsig", 12 teskedar stämplade A. Hoff, 12 kaffeskedar i etui, GAB 1958, 5 teskedar modell "Olga", 5 teskedar modell "Gammal fransk", Kjellberg, Västerås 1855, 7 olika mindre skedar. Längd 9-21,5 cm.

Slitage, flera med graverade initialer, någon del med bucklor och lagning.

Lähtöhinta
2 000 SEK