Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

BYRÅ, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanérad med tre lådvarv, dekor av antikiserande intarsia dekor. Längd: 73 cm, bredd: 45,5 cm, höjd: 82 cm.

Slitage, repor, sprickor, träresningar, fanérskador. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
3 500 SEK