Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SPEGELLAMPETT, för två ljus. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Förgylld och bronserad. Ljusarmar av mässing. Rik delvis genombruten dekor med rocailler och rosor. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 121, bredd 66 cm

Omarbetad, kompletterad, senare glas. Lagat och renoverat krön.

Lähtöhinta
18 000 SEK