Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

SERVISDELAR, ca160+8 delar, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, 1900-tal.

21+12 tallrikar dia25,5 resp 23,5cm, 20+6 djupa tallrikar dia 25,5 resp 21 cm, 32+17 assietter dia 21 resp 17,5cm, karott med lock längd 29, skål dia 24cm, 6+1 uppläggningsfat längd 34-62cm, underlägg dia 13,5cm, 2 par ströare (proppar saknas), 7 saltkar, 2 askfat, 3 smörhästar (annan modell), 18 kaffekoppar med fat, 3 kannor, varav en med lock höjd 10-18cm, sockerskål med lock, snipa, 4+2+1 uppläggningsfat längd 18-26cm, 4+4 äggkoppar. Fasettat gods: 6 kaffekoppar med fat, ytterfoder höjd 7,5, skålfat dia 15cm. Medföljer (ej medräknade), ett karottlock, lock, perforerad bottenplatta.

Slitage, delar med kraftigt slitage. Nagg. Sprickor. Enstaka delar med lagningar. Proppar saknas till ströare. Smörhästar ej blå blomst.

Lähtöhinta
10 000 SEK