SKRIVBORDSSTOL, Carl Axel Acking, utförd av snickarmästare Hjalmar Jacksson, 1940-tal.

Karmar och lös stoppad sits. Lätt formad rygg, genombruten med vertikala spjälor.

Slitage, repor och nagg. Lagningar vid den ena karmen. Klädsel med slitage. Stärkt.

Kirjallisuus

Avbildad i "Svenska Möbler 1890-1990".

Lähtöhinta
4 000 SEK