SEKRETÄR, sengustaviansk, omkring år 1800.
Mahognyfanér. Klaff med bakomliggande lådinredning. Underliggande utdragslådor. Avfasade och svagt rundade hörn. Dekor av detaljer i mässing. Längd ca 89, djup ca 116 cm. Lösa delar medföljer separat. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötskador. Missfärgning. Renoverad och kompletterad (bland annat lagningar av fanér). Någon mässingsdetalj delvis lös samt en lös (vilken medföljer separat)