SKÅP, allmoge. Dalarna Rättvik, 1780-tal.

Löst utskjutande krön. På kulfötter. Ett lås original. Ca bredd 100, djup 59, höjd 205 cm. Nyckel finns.

Partiellt senare bemålning, senare fötter och kompletterade delar i krön. Bruksslitage. Färgbortfall. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK