Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SKÅP, rokoko, 1700-tal.

Fanerad i ek samt blindträ i furu. Välvt profilerat listkrön, dörrpar med bakomliggande hyllplan, utdragslådor. Beslag i mässing. takets Längd ca 145, djup 51, höjd ca 227 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och stötskador samt sprickor och glipor. Hål på baksida. Renoverad och kompletterad (bland annat senare delar, lagningar).

Lähtöhinta
20 000 SEK