Ovalt matbord med avsmalnade ben och tre iläggsskivor. Mahognyfanerad ek med kantlist i plywood. L 144 cm (tot l 294 cm), b 107 cm, h 73 cm.
Slitage. Nagg. Obetydliga fuktskador. Repor på en iläggsskiva.
Stadskommissarie Thomas Nyström