Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SPEGEL, empire, Hallstämplad Linköpingsstad, 1816.

Rak form, förgylld och bronserad. Blå dekorfärg. Upptill med utskjutande krön och med gouache föreställande ymnighetshorn. Och nedtill med festonger mot persikofärgad botten. Höjd 67, bredd 38.

Senare bronsering och bemålning. Utbytt glas. Renoverad.

Lähtöhinta
3 500 SEK