KAFFEKANNA, silver, Porto, Portugal, omkring 1800-talets mitt. Vikt ca 450 gram.

Med uppsvängt handtag och gångjärnsförsett lock. Rik dekor av bland annat blommor och blad samt godronnerad kant, på fyra fötter i form av tassar. Höjd ca 16,5 cm.

Smärre slitage, mindre repor/märken. Mindre lagning.

Lähtöhinta
3 000 SEK