KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Förgyllt och bemålat. Halvrunt med vit marmorskiva. Sarg med stiliserad floral dekor och urna. Uppburet av svan med utbredda vingar och med kloförsett djurben. Längd 61, djup 33,5, höjd ca 73 cm.

Slitage, sprickor, bättrad förgyllning och bemålning. Möjligen är skivan senare. Ursprunglig avslutande sockel saknas.

Lähtöhinta
6 500 SEK