Art Déco

Art Déco

MODETIDNINGAR, nr1-10, "Gazette Bon Ton", pochoir- och litografiska planscher, utgivare Lucien Vogel, Paris, 1920.

10 nummer obundna häften. Illustrationer i pochoir- och litografiskt tryck. Fransk text. Modeplanscher efter bland andra Pierre Brissaud, André Marty, Georges Lepape, Bernard Boutet De Monvel, Robert Bonfils, Zyg Brunner, Pierre Mourgue. Höjd 26 cm.

Ej genomgångna. Omslag gulnade och med skador.

Lähtöhinta
2 500 SEK