Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

KABARET, 5 delar, silver, Ryssland, 1800/1900-tal. Vikt ca 1005 gram.

Bricka, kaffekanna, kopp med fat, sockerskål samt gräddkanna. Cicelerad dekor med kartuscher, landskap och bladverk. Kannans lock med benknopp. Uppsvängd hänkel med värmestoppar av ben. Brickans diameter 24 cm. Kannans höjd 17 cm.

Bruksslitage. Kannans hänkel något instabil. Några mindre bucklor.

Lähtöhinta
5 000 SEK