SKÅLAR,3 st, porslin, för export inom Asien. Kina, Ming (1368-1644).

Dekor i underglasyrblå. Diameter 15-12. Höjd 7,5-6.

Slitage. Glasyrdefekt. Glasyrnagg. Tillverkningsdefekt. Fotnagg. Sjöfynd/varkfynd.

Lähtöhinta
1 800 SEK