Blåvit dekor. 3+1+1 runt fat med djurmotiv resp fågel på kvist, diam 10-11,5, kopp med stiliserad floral dekor, två mindre bukiga kärl med stiliserad floral dekor, höjd 4,5- 6,5 cm.
Slitage, mindre nagg, några delar med krackelyrer. Någon del med spricka.