SABEL, ca 1880, för officer vid Infanteriet.

Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga, Svalling, märkt Konungen, Fäderneslandet samt Lilla Riksvapnet. Stålbalja. Total längd 97 cm.

Några repor och märken.

Alkuperä - Provenienssi

Har tillhört Regementsintendent och Kapten på Svea Livgarde Nils Adolf Kellin 1862-1919.

Lähtöhinta
3 000 SEK