BYRÅ, sengustaviansk, omkring 1800.
Fanérat i olika träslag. 3 lådor i front, fanerat i bl.a. rombformation och stiliserade blommor. Snedställda hörn, mässing skodda ben. Sten skiva. Längd 112, bredd 56, höjd 78 cm. Nyckel finns.
Möjligen senare lås. Fanersprickor. Skiva troligen med lagning. Slitage.