ATLAS, Stielers Handatlas (efter Adolf Stieler, 1775–1836). 95 kartor, tryckt 1881.

Stielers Handatlas, formellt betitlad "Hand-Atlas über alle Theile der Erde und über das Weltgebäude" (Handy atlas of all parts of the world and of the universe),
Publiserad av Justus Perthes of Gotha (established 1785). Storlek ca 40x28.

Slitage, band med skador. Gulnade blad, ej genomgången.

Lähtöhinta
2 000 SEK