KAKELPLATTA, bemålat och glaserat lergods. Osmanska riket omkring 1880-1890, Halab (Aleppo). 15,5 x 16 cm.

Polykrom religiös/mytologisk figurscen. Nedtill arabisk inskription: ”Amal Mouse-Bne Astefan … Madinate …… Halab … 1299” (Verk av Mouse-i-Bne Estefan … som bor i Halab … 1299”).

Slitage, krackelyr, nagg/märken. Lagningar samt retuscher.

Lähtöhinta
1 500 SEK