SOLUR/KOMPASS, England, 1700-talets mitt.

Mässing. Oktogonal. Uppfällbar ring med timmarkeringar. Uppfällbar latitudvisare. Dekor av bladverk. Kompass visar north-south-east-west under glas. Monterad på svärtad träplatta.Diameter 6,5 cm.

Slitage. Funktion garanteras ej.

Lähtöhinta
5 000 SEK