KIKARE MED GOLVSTÄLL OCH TILLBEHÖR I LÅDA, mässing, John Browning, London, sannolikt sent 1800-tal.

Tubformad tvådelad kikare, längd tot 127. Tre linser. Bords- resp golvstativ varav det senare med tre utfällbara träben, höjd 14-176. Trälåda, längd 103 cm.

Slitage, enstaka bucklor. Lådan med sprickor och smärre skador.

Lähtöhinta
8 000 SEK