PARTI SILVER, 3 delar, orientaliskt, sannolikt 1800-tal. Totalvikt ca 975g.

Samtliga med rik gravyrdekor, samt i relief. Ljusstake, klockformad, osmansk typ. Höjd 28 cm. Bläckhorn på rundt fat med tassfötter. Krönt av kotte. Skål i gröntglas invändigt. Höjd 18 cm. Bokfodral, 6 x 9,5 cm.

Slitage, bucklor, repor. Glasskål med kantnagg. Lagningar. Oxiderat.

Lähtöhinta
2 500 SEK