BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets början
Vitmålad. 3 lådor i front. Längd 105, bredd 47, höj 80 cm. Nyckel finns.
Renoverad/kompletterad, bl.a. senare bemålad och senare beslag. Bruksslitage. Avainet sisältyvät.