LOCKURNA SAMT SKÅL, keramik, Kina, sen Sung, 1200-tal.

Beige/grå glasyr. Rund form. Lockurnans höjd 8 cm. Skålens höjd 6. Diameter 8,5 cm.

Lockurnans mynning med nagg. Lock med lagning. Skål med bränningsdefekt.

Lähtöhinta
2 000 SEK