INBUNDEN SAMLING KUNGÖRELSER OM LAPPLAND, bla Kongl. Majts...reglemente för them som...bo och bygga i Lappland..., 1749.

Även "Gräntse-tractat emellan...Konungen af Swerige samt...Konungen af Dannemark..., 1751, "Kongl. Majts nådige förordning om straff för them som hemligen och olofligen skjuta och fälla andras tama renar", 1766, "Kongl. Majts nådige förordning om lappländarnes flitigare underwisande i christendomen och scholars inrättande der i orten, 1723, volymen avslutas med inbunden handskrift på tre sidor, daterad 1742. Halvband av klot från 1800-talet.

Slitage, smärre skador och lagningar, fläckar, några sidor lösa i bindningen. Ej fullständigt genomgången.

Lähtöhinta
1 500 SEK